Main » 2009 » September » 21 » ЦСКА - ЛЕВСКИ (Вечното дерби)
15:58:25
ЦСКА - ЛЕВСКИ (Вечното дерби)
 ЦСКА разби Левски

Отборът на ЦСКА победи по категоричен начин с 2:0 вечния съпeрник Левски в дербито от шестия кръг на "А" група и се върна на върха в класирането с актив от 16 точки и голова разлика 16:0. Попаденията реализираха двете нови попълнения от Сливен Иван Стоянов и Костадин Стоянов, които се разписаха съответно в 15-ата и 65-ата минута.

Пред около 15 000 зрители на стадион "Васил Левски" избраниците на Любослав Пенев от първата минута стояха по-добре и организирано на терена, като не оставиха никакви шансове на своя противник, който не създаде нито едно чисто голово положение през всичките 90 минути. По този начин "армейците" постигнаха своята победа №40 (б.а срещу 49 за Левски) над "сините" за първенство и първа от втори декември 2007 година насам, когато с гол на Машадо спечелиха с 1:0.

За сръбския наставник на шампионите Ратко Достанич часовете преди мача бяха изключително тежки, каквито със сигурност ще бъдат и тези след това, след като Живко Миланов, Дарко Тасевски, Юсеф Рабех и Зе Соарес бяха пратени в Русия ден преди дербито за продажба, която не се осъществи. Освен това Седрик Бардон не успя да се възстанови от травмата, получена срещу Виляреал, и гледа мача от трибуните. Любо Пенев пък беше и продължава да бъде на другия полюс, след като всичките му играчи бяха здрави и успя да ги ползва в мача, а те по безапелационен начин му донесоха първата победа над Левски в треньорската му кариера.

Досатнич заложи на трима юноши - Генев, Ники Димитров и Лъчо Балтанов, които разочароваха с изявите си. Пенев пък реши отново да остави Мишел Платини на пейката след гола му срещу Фулъм и заложи на Спас Делев и Иван Стоянов, които надиграха тотално бранителите Бензукан и Генев.

"Чревените", които бяха с най-добрия си състав, започнаха срещата много по-мобилизирано и още в четвъртата минута Маркиньос бе на крачка от откриване на резултата. Бразилецът стреля с глава след центиране на Данчо Тодоров, но Георги Петков започна серията си от добри спасявания, избивайки в корнер. Натискът на ЦСКА продължи и в 15-ата минута Иван Стоянов откри, след като се възползва от груба грешка на централния защитник на "сините" Виктор Генев и останал сам Срещу Георги Петков, не сгреши. Попадението бе под номер 170 за "червените" във вечното дерби.

Голът стъписа "сините", които до 30-ата минута не стигнаха до противниковата врата. Чак след това изравниха играта, но единстевният удар към вратата на Караджов бе в 37-ата минута, дело на най-добрия от шампионите в тази среща - Веселин Минев, но изстрелът му мина над гредата.

На полувремето двамата треньори направиха по една смяна, но Пенев надхитри сръбския си колега. Достанич пусна втори нападател в лицето на Ортега, който замени незабележимия на терена през първата част Ники Димитров. Старши-треньорът на "армейците" пък извади Маркиньос, като върна ляв външен халф най-добрия играч на терена до този момент Иван Стоянов, а в атака заиграха Мишел Платини и Спас Делев.

Натискът на "червeните" бе толкова силен, че през първите 6-7 минути шампионите не излязоха от своята половина. Въпреки това Жоазиньо след центриране от Христо Йовов отправи първия точен удар във вратата на Караджов в 54-ата минута. Три минути по-късно след единствената добра атака отново Жо стреля, но слабо и право в ръцете на Караджов. Веднага след това последваха най-тежките мигове за Левски. Първо Спас Делев се измъкна от Топузаков и стреля, но Петков изби. Коженото кълбо попадна в Иван Стоянов, който стреля технично от 17 метра, но топката се отби в гредата. Връхлитащият на скорост Делев нанесе нов удар, но Минев на шпагат изби от голлинията, пращайки топката в корнер. При последвалото центриране от ъгловия удар Костадин Стоянов бе оставен непокрит и от два метра с глава удвои, хвърляйки в екстаз запалянковците на тима. Това бе неговият първи гол "А" група. Минута по-късно Мишел Платини бе близо до своя първи гол в дербито, но хубавият му изстрел с глава бе париран великолепно от Петков. При плонжа си стражът се контузи и напусна принудително терена. На негово място влезе Цветан Димитров, който дебютира в дербито и само след няколко секунди парира удар с глава на Кирил Котев.

До края на срещата лидерът в шампионата започна да действа на контраатаки и Делев продължаваше да тормози защитата на шампионите, а Георги Христов стреля в ръцете на Караджов в 81-ата минута. Минути преди края пък след центриране на Саша Симонович Стоянов го изпревари и му попречи да намали.

Така Левски записа трета поредна загуба за една седмица след тази от Локомотив София и Виляреал и остана на осмо място в първенството с актив от девет точки и мач по-малко с Литекс. По този начин първенецът на България изостава на седем точки от ЦСКА след шестия кръг на първенството.

ЦСКА  - ЛЕВСКИ 2:0 (1:0)

1:0 Иван Стоянов (15)
2:0 К. Стоянов (65)

Views: 864 | Added by: TEAMWORK | Rating: 0.0/0